W poniedziałek, 15 marca świętowaliśmy Światowy Dzień Konsumenta. Z tej okazji, mając na względzie dobro i zdrowie wszystkich konsumentów, Fundacja Konsumentów i Instytut Spraw Obywatelskich opublikują swój najnowszy raport, z którego dowiemy się, które kasze jaglane zawierają szkodliwy glifosat. Jest on głównym składnikiem Roundupu – kontrowersyjnego środka chwastobójczego, szkodliwego dla ludzkiego zdrowia. Stosuje się go zarówno w rolnictwie (m.in. do dosuszania zbóż), przestrzeniach miejskich, jak i w prywatnych ogródkach.

To już trzecia edycja badań kasz jaglanych i również tym razem w przebadanych produktach znaleziono ów składnik, którego poziom przekroczył dopuszczalne normy.

– Naszym nadrzędnym celem jest zapewnienie konsumentom dostępu do niezależnej informacji o produktach, które są ogólnodostępne w polskich sklepach. Konsumenci mają prawo wiedzieć, jakie składniki znajdują się w kupowanych produktach, szczególnie, jeśli niektóre z nich są szkodliwe dla zdrowia, a ich normy są przekraczane. Dlatego znów przebadaliśmy kasze jaglane. W ostatnim badaniu ze stycznia 2020r. w 6 z 10 produktów znaleźliśmy pozostałości glifosatu przekraczające dopuszczalne normy. Możemy zdradzić, że tym razem znaleźliśmy glifosat w trzech kaszach. To dobrze, że jest ich mniej, ale niepokoi to, że wciąż kasze zawierające glifosat są dostępne na rynku i konsumenci mogą je kupować. Celem przeprowadzanych przez nas badań i publikowanych raportów jest całkowite usunięcie z rynku produktów, które mogą zaszkodzić zdrowiu konsumentów – mówi Paweł Rokicki, prezes Fundacji Konsumentów.

– Światowy Dzień Konsumenta nie powinien być świętem, tylko codzienną praktyką. Raporty o glifosacie w żywności, które przygotowujemy mają na celu budowanie świadomości, postawy obywatelskiej i wzajemnej odpowiedzialności. Jako konsumenci mamy prawo wymagać bezpiecznej żywności na sklepowych półkach i naszych talerzach – mówi Przemysław Stańczak, koordynator kampanii „Chcę wiedzieć!” Instytutu Spraw Obywatelskich.

Które kasze zostały przebadane oraz w których znaleziono glifosat dowiemy się już 23 marca, kiedy zostanie opublikowany najnowszy raport pt. „Konsumenci testują: Kasza jaglana – czy zawiera glifosat”. Raport dostępny będzie na stronie Fundacji Konsumentów: www.testy.konsumenci.org.

Badania kaszy jaglanej sfinansowane zostały ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030.

 

Fundacja Konsumentów to organizacja pozarządowa, której zależy na pomocy konsumentom. Konsumenci w relacji do przedsiębiorców posiadają znacznie mniej informacji o sprzedawanym towarze lub usłudze, są też słabszą stroną w przypadku sporu. Cykl pod hasłem „Konsumenci testują”, prezentuje wyniki niezależnych testów produktów i ma ułatwić konsumentom świadomy wybór towarów (raporty są dostępne na testy.konsumenci.org). Fundacja udziela bezpłatnej pomocy prawnej w ramach Infolinii Konsumenckiej finansowanej przez UOKiK (ponad 7000 porad miesięcznie) i portalu porady.konsumenci.org, gdzie w kilka minut konsument może samodzielnie znaleźć odpowiedź na nurtujący go problem związany z zakupionym towarem. Szkoli także przedsiębiorców z prawa konsumenckiego (szkolenia.konsumenci.org).

Dowiedz się więcej na: https://konsumenci.org

 

Instytut Spraw Obywatelskich: społecznicy walczący o bezpieczną żywność bez GMO, antybiotyków i pestycydów oraz rolnictwo przyjazne ludziom i środowisku. Znak „Bez GMO” na polskich produktach to rezultat 10 lat kampanii obywatelskiej Instytutu – „Chcę wiedzieć!”. Organizacja domaga się skutecznej kontroli żywności przez instytucje państwowe. Ostrzega opinię publiczną przed zagrożeniami ze strony napędów genowych CRISPR – nowych technologii modyfikacji genetycznych człowieka, zwierząt i roślin. Promuje patriotyzm gospodarczy – kupowanie lokalnych, polskich produktów. Od 2018 r. mobilizuje obywateli do działań na rzecz wprowadzenia zakazu stosowania glifosatu (Petycja NIE dla glifosatu!). Wydaje Tygodnik Spraw Obywatelskich. Szczegóły znajdziesz na instytutsprawobywatelskich.pl.