• Książkowy debiut Stanisława Lema „Astronauci”, a także czasopismo, w którym po raz pierwszy opublikowano opowiadanie Andrzeja Sapkowskiego „Wiedźmin” trafią na internetową aukcję 18 września. Licytację przeprowadzi krakowski antykwariat Suszek Books.
  • Pierwsze wydania książek Stanisława Lema należą do najbardziej rozchwytywanych pozycji na rynku kolekcjonerskim. W „Astronautach” opisana jest m.in. wyprawa na Wenus, mimo że książka wyprzedza o dekadę pierwszy lot człowieka w kosmos.
  • Do najcenniejszych pozycji na wrześniowej aukcji należą m.in. ilustrowany przez Stanisława Wyspiańskiego „Rocznik Krakowski” z 1900 r. oraz „Historya” Ignacego Krasickiego wydana w XVIII wieku przez nadwornego księgarza Zamku Królewskiego w Warszawie.

 

Klasyka science-fiction 

Pierwsze opowiadanie, którym Andrzej Sapkowski zapoczątkował swoją słynną sagę o Wiedźminie przeczytać można było w grudniu 1986 r., na łamach czasopisma „Fantastyka”. Egzemplarz zachowanego z tamtych czasów magazynu licytowany będzie od progu 120 zł, co z pewnością zachęci pasjonatów polskiej fantastyki do pierwszego kroku na rynku antykwarycznym.

Książkowy debiut Stanisława Lema – „Astronauci” z 1951 r. – to natomiast jedno z ponad dwudziestu pierwszych wydań poczytnego autora, które 18 września trafią na aukcję internetową. Oprawiona w efektowny półskórek i opatrzona złoceniami na grzbiecie debiutancka powieść licytowana będzie od 1000 zł. Poprzedzając o dziesięć lat pierwszą załogową misję w kosmos, stała się niekwestionowanym bestsellerem, a także doczekała mnóstwa wznowień oraz tłumaczeń na języki obce.

Wyspiański na półce 

Wśród najcenniejszych pozycji w katalogu Suszek Books znajduje się też „Rocznik Krakowski” opatrzony zachwycającą ekspertów okładką, której autorem jest Stanisław Wyspiański. Wydana w 1900 r. bogato ilustrowana pozycja ma cenę wywoławczą 2500 zł i jest znakomitym przykładem secesyjnego dzieła wybitnego polskiego artysty. Okładkę zdobią m.in. girlandy z dekoracyjnych liści pokrzywy, złote korony oraz kwiaty i kaligraficznie wystylizowane napisy.

Księgarz polskiego króla

Uwagę kolekcjonerów oraz inwestorów zdecydowanie przyciągnie również pierwsze wydanie pozycji „Historya. Na dwie księgi podzielona” z 1779 r. Powieść Ignacego Krasickiego tworzą wspomnienia nieśmiertelnego bohatera, który – podróżując poniekąd w czasie – opisuje zarówno czasy Aleksandra Wielkiego, jak i formowanie się polskiego państwa za panowania Chrobrego. Wydawcą niesamowitej książki był Michał Gröll – nadworny księgarz, sprowadzony na Zamek Królewski w Warszawie przez Augusta III Sasa z Drezna.

Podpis Jana Brzechwy 

Oprócz samej oprawy, a także daty wydania książki, czynnikiem znacząco podnoszącym wartość pozycji są autografy. W katalogu aukcji Suszek Books znalazły się m.in. tomy z podpisami takich autorów jak Jan Brzechwa, Czesław Miłosz czy Allen Ginsberg, lider Beat Generation – buntowniczego amerykańskiego ruchu, którego przedstawicielami byli chociażby Charles Bukowski czy Jack Kerouac.

 

– Rynek bibliofilski w Polsce otworzył się bardzo mocno w zeszłym roku i widać, że ma się bardzo dobrze. W aukcjach biorą udział coraz młodsi kolekcjonerzy i inwestorzy. Coraz większy procent kupujących to kobiety. Bardzo mocno zostały docenione książki współczesne – np. pierwsze wydania książek Stanisława Lema. Na naszej ostatniej aukcji został pobity aukcyjny rekord za pierwsze wydanie Astronautów – debiut S. Lema. Bardzo dobrze sprzedają się oczywiście oprawy gabinetowe oraz dobrze zachowane egzemplarze książek przedwojennych – komentuje Łukasz Suszek, zapowiadając, że wkrótce Suszek Books mieścić się będzie w Krakowie przy ul. św. Tomasza 26, w budynku, który przez pewien czas zamieszkiwany był przez Czesława Miłosza.

 

7 aukcja antykwariatu Suszek Books odbędzie się 18 września od godz. 9.30

Katalog dostępny jest na stronie: https://onebid.pl/pl/auction/-/1644