Z wiekiem nasza skóra zaczyna cierpieć na niedobory kwasu hialuronowego – naturalnego składnika, odpowiadającego za młody i zdrowy wygląd naszej skóry. Dostrzegając jego niezwykłe właściwości, już od ponad 25 lat jest on z powodzeniem stosowany w preparatach do pielęgnacji oraz zabiegach medycyny estetycznej. W czym tkwi jego sekret?

Kwas hialuronowy to naturalny składnik, występujący w zasadzie w każdej komórce naszego ciała. Wysokość jego stężenia zależy od konkretnego obszaru. Najwięcej, bo ponad 50 procent występuje w skórze. Ilość kwasu hialuronowego w naszym ciele zmniejsza się jednak wraz z wiekiem, a możliwość jego naturalnego uzupełnienia wraz z upływem lat spada. Jakie są oznaki deficytu tej substancji oraz w jaki sposób można je uzupełnić?

W czym pomoże?

Cienka, przesuszona, pozbawiona elastyczności skóra, widoczne zmarszczki, fotouszkodzenia czy blizny potrądzikowe to główne powody, dla których warto wykonać rewitalizację skóry z użyciem tej niezwykłej substancji. W czym jeszcze pomoże kwas hialuronowy?

Służy do wypełniania ubytków tkankowych, pobudza wytwarzania kolagenu oraz poprawia nawilżenie, napięcie i elastyczność skóry. Oprócz tego zastosowanie kwasu hialuronowego w formie wypełniacza pomoże poprawić owal twarzy, umożliwi korektę ust, asymetrii twarzy czy modelowanie kości policzkowych – wyjaśnia lek. Ewelina Styczyńska-Kowalska z Kliniki Medycyny Estetycznej i Laseroterapii Vesuna.

Jednocześnie dzięki temu, że jest on składnikiem organicznym, gwarantuje naturalny wygląd. Jest to ogromny atut dla wielu pacjentów, którzy chcą mieć pewność, że zabieg będzie bezpieczny i nie wywoła sztucznego efektu. Choć zabiegami rewitalizacji skóry zainteresowane są głównie kobiety, to sprawdzi się on świetnie również w wypadku mężczyzn – dodaje lek. Styczyńska-Kowalska.

Kwas usieciowiony i nieusieciowiony

Ze względu na małą inwazyjność oraz natychmiastowy efekt zabiegi z wykorzystaniem kwasu hialuronowego cieszą się bardzo dużą popularnością. W zależności od potrzeb, są wykorzystywane w dwóch postaciach.

Kwas usieciowiony, pod wpływem modyfikacji chemicznej, wolniej rozkłada się w organizmie i pozostaje w skórze nawet do roku od momentu jego aplikacji. Dzięki tej właściwości pełni rolę skutecznego wypełniacza. Jednak pod wpływem przekształceń traci swoją naturalną właściwość wiązania cząsteczek wody, a przez to głębokiego nawilżenia skóry. Z tego powodu w przypadku cienkiej, przesuszonej, niezdrowo wyglądającej skóry zdecydowanie lepiej sprawdzi się kwas nieusieciowiony, który pozwoli na uzyskanie natychmiastowego, ale mniej trwałego efektu.