Wybór i montaż drewnianych desek na ogrzewaniu podłogowym nie będzie już dłużej problemem. Podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę.

Postaw na deskę warstwową

Do montażu na ogrzewanie podłogowe, zarówno wodne, jak i elektryczne, najlepiej sprawdzi się deska warstwowa, składająca się z nakładki o grubości 5 mm i 15-milimetrowej sklejki. Przy tym rodzaju deski możemy zdecydować się właściwie na każdy rodzaj drewna. Eksperci odradzają jedynie buk i drewno sosnowe, jako gatunki miękkie i nie nadające się do obróbki. Poza tym wspomniana sklejka doskonale utrzymuje stabilność konstrukcji i przewodzi ciepło do zewnętrznej warstwy drewna. To również kwestia estetyki. Konstrukcja tych sprawia również, że ich włókna nie ulegają zwężeniu, co mogłoby doprowadzić do powstawania szczelin w podłodze. Możemy także zapomnieć o odkształcaniu się, skrzypieniu, odparzaniu przy ścianie i prężeniu drewna.

Rewolucja na rynku

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce normami grubość desek podłogowych kładzionych na ogrzewanie nie powinna przekraczać 16 mm. Bowiem tylko wtedy ciepło może przez nie swobodnie przenikać.

– Jednak aby deska była stabilna i dobra pod względem konstrukcyjnym stworzyliśmy taką o grubości 20 mm, a w jej spodniej warstwie umieściliśmy specjalne nawierty. To nasz opatentowany system – mówi  Stanisław Marchewka, prezes zarządu firmy Marchewka Schody – Podłogi – Wnętrza.  – Ponadto zwiększenie grubości deski znacznie ułatwiło jej obróbkę. Materiał można teraz wielokrotnie szlifować – wyjaśnia Stanisław Marchewka.

Dzięki takiej technologii ciepło rozchodzi się równomiernie i nie ma potrzeby stosowania dodatkowego ogrzewania. Jak pokazały badania Instytutu Technologii Drewna w Poznaniu, przewodzenie ciepła w takiej desce jest tak samo dobre, jak to w deskach 16- milimetrowych.

Jak zamontować deskę?

Instalacja desek drewnianych na ogrzewanie podłogowe nie różni się od montażu na standardową wylewkę. Pamiętajmy o kilku zasadach. Rozpocznijmy montaż po zakończeniu wszystkich prac budowlanych i prawie wszystkich wykończeniowych – przed ostatnim malowaniem ścian i sufitów. Wnętrze musi mieć sprawną wentylację i być dobrze osuszone. Zaufajmy specjalistom, którzy wykonają pomiary twardości i wilgotności podłoża oraz pomieszczenia. Zgodnie z normami, wilgotność powietrza powinna oscylować na poziomie 45-55%, temperatura powierzchni betonu nie może przekraczać 25 stopni Celsjusza, a temperatura otoczenia nie powinna być wyższa niż 18 stopni.

Zwróćmy także uwagę na odpowiedni sposób scalania desek. Tutaj dobrze sprawdzi się łączenie desek sposobem na tzw. “zatrzask”, dzięki któremu między elementami podłogi nie powstają szczeliny, a wszystkie deski stanowią jednolitą całość w danym pomieszczeniu. Takie rozwiązanie wspiera system nawiertów w spodniej warstwie. Ta technologia sprawia, że popularna podłogówka jest bardziej ekonomiczna i nie wymaga wsparcia dodatkowego systemu ogrzewania.