Rzeźby tych twórców dotykają odbiorcę z siłą porównywalną do oddziaływania ekspresji Hieronima Boscha, Francisco Goi czy Władysława Hasiora. To sztuka, która porusza głębokie rejony wyobraźni i emocji. Obcując z nią mamy poczucie, że dotykamy tajemnicy i wchodzimy w światy, o których rzadko śnią przeciętni odbiorcy masowej produkcji.

 

Marcin Myśliwiec i Piotr Woroniec to niezwykły duet twórczy. Dwie odrębne, wyraźne i charyzmatyczne osobowości artystyczne, połączone wieloletnią przyjaźnią twórczą. To zdarza się rzadko w świecie sztuki, która oparta jest na indywidualizmie oraz – bardzo często – na alienacji i samotności. Rzeźbiarze spotkali się ponad dziesięć lat temu na Uniwersytecie Ludowym w Bieszczadach. Odtąd dużo razem pracują i prezentują swoje dzieła na wspólnych wystawach.

Wystawa w Galerii Andel’s Art nada ich rzeźbiarskiej ekspresji nowy kontekst i niecodzienne tło. Pełne emocji drewniane artefakty w sposób nieoczywisty wkomponowane zostaną w wyrafinowane wnętrza hotelu Vienna House Andel’s. Porównać to można do styku skrajności, który zawsze jest interesujący i nowatorski.

Artyści pochodzą z różnych światów i epok. Łączy ich miłość do tworzenia w drewnie. Piotr Woroniec urodził się w Giżycku w 1955 roku, a Marcin Myśliwiec w Jaśle w 1983 roku. Pierwszy z artystów odwołuje się do codzienności i sztuki ludowej. Każda z jego prac to prawdziwe studium psychologiczne w drewnie. Z kolei Marcin Myśliwiec inspiruje się motywami pochodzącymi ze średniowiecznych bestiariuszy, diabłami i bestiami rodem z sądów ostatecznych. Obaj artyści łączą drewno z polichromią, złoceniami, włóknami, skórą, kamieniami i wieloma innymi materiałami, co daje niesamowite efekty artystyczne.

Wystawa „Drewnem widziane” to prezentacja pokazująca niezwykłe efekty połączenia tworzywa drewnianego z bezkresną wyobraźnią twórców oraz rezultat niecodziennej przyjaźni twórczej dwóch charyzmatycznych rzeźbiarzy.

 

 

Wystawa DREWNEM WIDZIANE

24 października – 7 listopada 2019 r.

Galeria Andel’s Art, Vienna House Andel’s w Łodzi

Wernisaż wystawy – 24 października 2019 roku, godz. 19:00.

Kurator wystawy –  Anita Wolszczak-Karasiewicz, historyk sztuki, współwłaścicielka Domu Aukcyjnego Art in House.

Organizatorzy: Vienna House Andel’s Lodz, Rebelia Media Group, Dom Aukcyjny Art in House.