W ubiegłym miesiącu firma Rittal zrealizowała budowę nowego Data Center w parku rozrywki Europa-Park w niemieckim Rust. Już 6 kwietnia 2019 roku, w dniu rozpoczęcia sezonu, najnowocześniejsze systemy IT zapewniły pełną dostępność obiektu – atrakcji, karuzel i kas. Co ciekawe, Rittal zrealizował dla Europa-Parku pierwsze projekty już w roku 2018, oddając do eksploatacji w zaledwie sześć tygodni kontenerowe centrum danych.

Centrum danych, czyli Data Center, to dziś podstawa niezawodnego funkcjonowania procesów każdego przedsiębiorstwa. Bez serwerowni mogą poradzić sobie dziś już tylko osoby prowadzące jednoosobowe działalności gospodarcze, choć to też zależy od profilu i zakresu świadczonych usług. Europa-Park zdecydował się na budowę nowego centrum danych z wykorzystaniem wsparcia ekspertów Rittal. W tym celu z betonowych prefabrykatów zbudowano budynek, w którym zainstalowano wymagane komponenty, takie jak: pomieszczenie bezpieczeństwa, szafy IT, systemy chłodzenia, infrastrukturę zasilania oraz system zasilania awaryjnego. Tak powstało nowoczesne, modułowe i bezawaryjne centrum danych, które elastycznie poradzi sobie również z przyszłymi wymaganiami oraz dodatkowymi atrakcjami parku rozrywki. „Przekonała nas sprawna i nieskomplikowana współpraca z ekspertami Rittal. Po doświadczeniach z pierwszym kontenerem IT, budowę nowego Data Center powierzyliśmy także tej firmie” – mówi Andreas Keffer, kierownik ds. IT w Europa-Park.

IT dla ponad 5,6 miliona odwiedzających

Europa–Park to największy w Niemczech kompleks rozrywkowy o powierzchni ok. 950 000 m² (porównywalnej do ok. 130 boisk piłkarskich), który przyciąga zwiedzających ponad 100 karuzelami, 18 obszarami tematycznymi i codziennym 23-godzinnym programem pokazów oraz przedstawień. Można tu nie tylko zaszaleć na kolejce górskiej, krzycząc ze strachu, ale również rozkoszować się romantycznym spływem po rzece – w tematycznym parku rozrywki Europa-Park w Rust atrakcji nie brakuje. Za kulisami tego ogromnego przedsięwzięcia kryją się niezawodne centra danych i najnowocześniejsze systemy IT. Stale czuwają one, aby 5,6 mln osób, które rocznie odwiedzają to miejsce, mogło dostać zastrzyk endorfin i spędzić czas na wyśmienitej zabawie.

„Pierwsza pomoc” Rittala

Właściciel obiektu Europa-Park zaplanował budowę nowego centrum danych, aby zapewnić sprawny przebieg procesów również w szczycie sezonu. Jednak zanim rozpoczęto realizację tego przedsięwzięcia, w 2018 roku nastąpiła awaria. Sytuacja zmusiła właścicieli do odłączenia jednego z głównych centrów danych. Konieczna była błyskawiczna reakcja, która pozwoliła szybko usunąć negatywne skutki awarii. Z pomocą przyszła firma Rittal. Odpowiedzią na problem był kontener IT, który został ustawiony na terenie parku rozrywki. Rittal Data Center Container (RDCC) wykonany jest z solidnej stali pancernej. Dzięki wykorzystaniu standaryzowanych, wstępnie skonfigurowanych komponentów chłodzenia IT, zasilania elektrycznego i awaryjnego oraz monitorowania znacznie skraca się czas potrzebny na implementację systemu. W praktyce kontener IT jest dowożony na przyczepie niskopodwoziowej i ustawiany na terenie firmy lub w hali. W końcowej fazie wykonuje się przyłącza sieciowe i zasilające oraz montuje wymagane serwery. To mobilne rozwiązanie ma dodatkową zaletę – w przypadku przebudowy kontener można szybko przestawić w dowolne miejsce. „Niezależnie od tego czy mamy do czynienia z awarią, koniecznością szybkiej rozbudowy lub zwiększenia mocy obliczeniowej – dzięki naszej standaryzowanej, modułowej architekturze centrów danych oraz kontenerom przedsiębiorstwa otrzymują gotowe rozwiązania IT w ciągu zaledwie kilku tygodni. Serwery, sieć oraz pamięci masowe – to wszystko znajduje się we wstępnie skonfigurowanym systemie. Wspieramy w ten sposób firmy odpowiednio do potrzeb w procesie realizacji skalowalnej i niezawodnej infrastruktury IT” – wyjaśnia Martin Kipping, wiceprezes Global Datacenter w firmie Rittal.