Drewniana podłoga zachwyca naturalnym urokiem, elegancją oraz trwałością. Nie bez powodu Polacy są więc tak bardzo przywiązani do jej obecności we wnętrzach. Na rynku dostępne są deski produkowane z rozmaitych gatunków drewna, jednak to te dębowe cieszą się największą popularnością. Do wyboru są deski lite i warstwowe, które różnią się między sobą budową, sposobem montażu oraz wyglądem. Tak bogata oferta drewnianych podłóg rodzi wiele pytań związanych z wyborem tej idealnej do naszych potrzeb i sytuacji projektowej. Na najważniejsze z nich odpowiada ekspert DLH.

Czym różnią się deski lite od warstwowych?
Będąc na etapie wyboru dębowej podłogi, należy wiedzieć, że do wyboru są deski lite, wykonywane w całości z jednego kawałka drewna, a także warstwowe, których warstwy wierzchnie wytwarza się z docelowego gatunku drewna, natomiast spodnie z innych mniej szlachetnych odmian lub materiałów drewnopochodnych. Jak się okazuje, to te drugie od kilku lat dominują na rynku podłóg drewnianych.

– Atutem podłóg o warstwowej budowie są o wiele mniejsze naprężania występujące w deskach, a to dzięki prostopadłemu układowi poszczególnych warstw. Przekłada się to na mniejsze ryzyko wypaczenia desek, zerwania spoiny klejowej czy niewystarczająco odpornej wylewki. Jedną z największych zalet podłóg warstwowych jest także możliwość bezpiecznego stosowania na wodnych, niskotemperaturowych systemach grzewczych – są one mniej podatne na spękania i powstawanie szczelin niż deski lite. DLH oferuje zarówno lite podłogi dębowe, jak i podłogi o dwuwarstwowej i trójwarstwowej budowie, których warstwy wierzchnie wytwarza się ze szlachetnego drewna dębowego – mówi Hubert Plichta, ekspert firmy DLH

Jeśli chodzi o deski o warstwowej budowie, warto wspomnieć, że dobra drewniana podłoga powinna mieć warstwę wierzchnią o grubości ok. 3,4 mm – 4 mm, tak jak w przypadku desek DLH z kolekcji Antique i Deco Line.

– Grubsza warstwa dekoracyjna zapewnia deskom większą trwałość i odporność na ścieranie oraz wgniecenia. Należy pamiętać jednak o tym, że jeśli nasza podłoga ma skutecznie przewodzić ciepło, nie powinna być zbyt gruba. Deski z kolekcji Antique i Deco Line spełniają to kryterium – dodaje Hubert Plichta, ekspert firmy DLH

Dębina jest bardzo twarda, przez co produkowane z niej deski – zarówno lite, jak i warstwowe – są wysoce wytrzymałe, dlatego z powodzeniem można stosować je w miejscach intensywnie eksploatowanych. Deski warstwowe są dodatkowo stabilne, dzięki czemu dobrze radzą sobie ze zmiennymi warunkami wilgotnościowymi i temperaturowymi w pomieszczeniach. Reasumując, wybór podłogi litej lub warstwowej należy uzależnić w bardzo dużym stopniu od tego, czy planujemy w naszych wnętrzach zastosować ogrzewanie podłogowe.

Jak wygląda montaż dębowych podłóg?
Montaż dębowych podłóg różni się w zależności od budowy desek. Pomimo tego, że w większości przypadków nie jest on skomplikowany, zaleca się, aby przeprowadzili go fachowcy, którzy doskonale widzą jak pracować z drewnem.

– Deski lite oraz dwuwarstwowe pochodzące z kolekcji Antique i Deco Line od DLH łączy się na pióro-wpust, klejąc je do podłoża. Takie rozwiązanie gwarantuje trwałość i naturalność tradycyjnego wykończenia. Jeśli chodzi o deski trójwarstwowe pochodzące z linii Antique, montaż jest bezklejowy czyli tzw. „pływający” dzi ęki zastosowaniu zamka Soft Loc 5G, który sprawia, że montaż przebiega szybciej i sprawniej – mówi Hubert Plichta, ekspert firmy DLH

Wygląd ma znacznie!
Dębowe podłogi dają bardzo duże możliwości aranżacyjne. Jako naturalny surowiec zachwycają ciepłą kolorystyką i unikalnym rysunkiem, a dzięki dodatkowym zabiegom wykończeniowym, takim jak olejowanie, lakierowanie, wędzenie, termowanie, szczotkowanie, piaskowanie, bielenie czy fazowanie, mogą przybierać rozmaite wybarwienia i struktury. Ponadto dębowe deski dostępne są w różnych klasach drewna, określanych na podstawie jego naturalnych właściwości. Selekcja desek u poszczególnych producentów może się nieco różnić.

– Klasy drewna nie mają wpływu na trwałość podłogi, lecz odnoszą się do cech jej wyglądu. W DLH wyróżniamy cztery klasy: ELEGANCE, CLASSIC, RUSTIC i COUNTRY. Deski klasy ELEGANCE będą zbliżone do siebie kolorystycznie oraz starannie wyselekcjonowane pod względem ilości sęków, CLASSIC będę wyróżniały się naturalnie zróżnicowaną kolorystyką i rysunkiem wzbogaconym w sęki, RUSTIC ukażą naturalnie różnorodną kolorystykę desek, dowolny układ słojów, zdrowe, zepsute i szpachlowane sęki, a COUNTRY zróżnicowania kolorystyczne, liczne sęki, a także pęknięcia wypełnione ciemną masą szpachlową – mówi Hubert Plichta, ekspert firmy DLH

Zwolennikom klasycznych i ponadczasowych aranżacji do gustu przypadną podłogi lite, które w ofercie DLH dostępne są w wykończeniu transparentnym olejem naturalnym lub lakierem UV. Podłogi linii Antique dzięki rustykalnemu wyglądowi zachwycą każdego miłośnika wnętrz z duszą, natomiast linii Deco Line osoby ceniące nowoczesny design. Oferowane produkty dostępne są w wykończeniu olejami naturalnymi lub barwiącymi lakierami UV.

– Olejowanie uważa się za najbardziej naturalne wykończenie desek, eksponujące autentyczne walory drewna dębowego. Olej wnika głęboko w strukturę drewna, zapewniając deskom dodatkową ochronę, przede wszystkim przed wilgocią. Wysokiej jakości lakier nakładany oraz utwardzany kilka razy z wykorzystaniem technologii UV zapewnia deskom z kolei wysoką jakość i trwałe wykończenie. Warto wspomnieć o tym, że produkty oferowane przez DLH – zarówno deski lite, jak i warstwowe (dzięki temu, że posiadają odpowiednio grubą warstwę wierzchnią), można odnawiać oraz nawet kilkukrotnie poddawać renowacji poprzez cyklinowanie i ponowne wykończenie powierzchni – dodaje Hubert Plichta, ekspert firmy DLH

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na deski lite czy warstwowe, nadamy wnętrzom naturalnego uroku i elegancji, a także zyskamy pewność, że podłoga będzie trwała, ciesząc nasze oczy przez wiele, wiele lat!