Eko design z Polski

Już 1 stycznia 2022 roku zaczną w Polsce obowiązywać przepisy Ekoprojektu (Dyrektywy Parlamentu Europejskiego) dotyczące urządzeń do spalania biomasy, czyli kominków, piecyków, kuchni. Najważniejszymi wymaganiami, które stawia UE producentom urządzeń kominkowych są granice efektywności energetycznej i emisji cząsteczek stałych, gazowych, związków organicznych, tlenków węgla oraz azotu.  Mamy więc mniej niż rok, by przygotować się do wejścia nowych rozporządzeń
w życie.

 

Teraz i na długie lata

By mieć pewność, że kominek spełnia wszelkie normy bezpieczeństwa i ekologii i że będzie nam służył wiele lat, warto kupić go ze sprawdzonego źródła. W bogatej ofercie polskiego producenta Kratki.pl znajdują się urządzenia oznaczone certyfikatem EcoDesign, spełniające warunki Ekoprojektu, wśród nich powietrzne kominki stalowe Lucy, Nadia, Mb i Nb. Urządzenia te to zamknięte wkłady wyposażone w system dystrybucji gorącego powietrza, które umożliwiają ogrzewanie całego domu. Kominki powietrzne firmy Kratki.pl spełniają również surowe normy BImSchV 2, wyznaczające maksymalną emisję dwutlenku węgla do atmosfery. – Międzynarodowe normy, które określają wymagania materiałowe i sprawnościowe już od dawna stosuje się w odniesieniu do kominków opalanych drewnem. Normy te narzucają producentom restrykcyjny sposób budowy i testowania wkładów oraz badania emisji zanieczyszczeń – mówi Grażyna Wojtasik, dyrektor działu projektowego firmy Kratki.pl.

 

Czym najlepiej palić w kominku?

Najbardziej ekologicznym i ekonomicznym materiałem do palenia w kominku pozostaje drewno
– twierdzi Cezary Ziółek, dyrektor ds. Marketingu Kratki.pl. Najlepsze jest suche pochodzące z drzew liściastych: dębu, buku, grabu, jesionu, klonu, brzozy i topoli. Drewno jest doskonałym odnawialnym źródłem energii, a podczas spalania emituje do atmosfery tylko tyle dwutlenku węgla, ile ponownie zaabsorbują rosnące drzewa. Paląc w kominku drewnem, możemy mieć pewność, że ogrzewamy tylko siebie, a nie całą planetę!

 

Dla nas i przyszłych pokoleń

Wiele w nas obaw, że paląc drewnem przyczyniamy się do niszczenia obszarów leśnych. Zupełnie niesłusznie. Polska jest jednym z najbardziej zalesionych krajów Europy, a pozyskiwanie drewna u nas w kraju odbywa się w sposób kontrolowany, planowo. Kupując drewno na opał, granulat drzewny, pelet i brykiety wspieramy region i lokalne miejsca pracy.

Martwimy się również, że paląc drewnem zanieczyszczamy środowisko. Pokutują w nas opinie, które już dawno nie są adekwatne do aktualnej sytuacji. Kominki sprzed kilkudziesięciu lat (lata 80. i 90) emitowały do atmosfery nawet do 60 gramów pyłów PM na godzinę! Dziś sprawa wygląda zupełnie inaczej. Współczesne kominki na drewno emitują poniżej 4,5 grama na godzinę, a najlepsze z nich poniżej tej wartości. Takie normy emisji pyłów będą obowiązywały w Polsce od 2022 roku, ale już teraz większość kominków dostępnych w Polsce, a wszystkie w ofercie marki Kratki są przystosowane do użytku po wprowadzeniu restrykcyjnych przepisów Europrojektu. – Dziś, na równi z unikatowym wzornictwem i doskonałą funkcjonalnością, liczy się szacunek wobec środowiska naturalnego – podkreśla Cezary Ziółek, Dyrektor Marketingu Kratki.pl.

 

Oszczędnie i mądrze

Drewno jest najtańszym z paliw do ogrzewania. Trzeba podkreślić niski koszt drewna w stosunku do wydajności. Badania wykazują, że roczny koszt ogrzewania drewnem kominkowym jest trzeci na liście najbardziej ekonomicznych rozwiązań. Piec lub wkład kominkowy na drewno wraz z nowoczesnym systemem rekuperacji jest zdecydowanie rozwiązaniem wymagającym najmniejszego nakładu środków finansowych.

Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, że kominki z rekuperacją pozwalają na wybiórcze ogrzewanie powierzchni. Ciepło jest tylko tam, gdzie aktualnie przebywamy. W piwnicy, na poddaszu, w sypialniach, z których nie korzystamy może być chłodniej. Takie postępowanie pozwala obniżyć koszty ogrzewania nawet do 25% oraz do minimum zmniejszyć zbędną emisję tlenku węgla oraz zanieczyszczeń do atmosfery.

 

Normy, rozporządzenia i… romantyczność

Kominki Kratki.pl łączą w sobie najwyższą jakość wykonania, znakomite wzornictwo i funkcjonalność oraz ekologiczne rozwiązania zgodne z restrykcyjnymi normami Ekoprojektu. Zapewniają użytkownikom niskie koszty ogrzewania, elastyczność, samowystarczalność oraz niezależność od dostaw prądu. Kominki dają nam coś jeszcze, coś czego nie da się policzyć, zmierzyć, przedstawić
w procentach. To możliwość obcowania z żywym ogniem, stworzenia wyjątkowej atmosfery, poczucia prawdziwego ciepła domowego ogniska i spędzenia niezapomnianego romantycznego wieczoru przed kominkiem.

 

—————————————————————————————————————————

Marka Kratki to renomowany producent wkładów kominkowych, ogrzewaczy gazowych, kominków wolnostojących, biokominków oraz akcesoriów. Filozofia firmy zbudowana wokół idei „dobre, bo polskie” przyniosła marce nie tylko zasłużone miejsce w czołówce firm kominkowych, ale także wiele prestiżowych nagród i wyróżnień, m.in. Płomień Roku 2019, Złoty Medal Międzynarodowych Targów Poznańskich 2020 czy Laur Klienta w kategorii „Kominki i wkłady kominkowe”. Firma Kratki.pl udowadnia, że światowy design może iść w parze z doskonałą funkcjonalnością.

https://kratki.com/