LECHSTARTER to program, który od 2016 r. pozytywnie zmienia polskie miasta, umożliwiając wcielanie w życie oryginalnych pomysłów na ich rewitalizację. W poprzednich edycjach lokalne społeczności razem z Leszkiem Chmielewskim zrealizowały aż 40 niezwykłych inicjatyw z różnych dziedzin. W Sokołowsku otwarto wspólny warsztat dla majsterkowiczów i artystów, w którym korzystać mogą z nowoczesnych technologii zupełnie za darmo. W Szczecinie powstał Sąsiedzki Ogród Kultury – miejsce spotkań dla mieszkańców, zaś w Pelplinie – Zielona Skrzynka do monitorowania zanieczyszczeń powietrza.

Już 12 lutego przed kreatywnymi społecznikami z całej Polski otwiera się kolejna szansa: III edycja programu, w której o 1 000 000 zł walczyć mogą nie tylko stowarzyszenia, fundacje czy wspólnoty, ale także indywidualne osoby! Wystarczy zgłosić swój pomysł przez specjalny formularz na stronie www.lechstarter.pl. W tym roku marka Lech Premium przygotowała aż trzy kategorie grantów:
5 GRANTÓW o wartości 100 000 zł i 7 MIKROGRANTÓW po 50 000 zł dla organizacji oraz 3 dotacje
po 50 000 zł w kategorii AKADEMIA GRANTÓW, dedykowanej mieszkańcom, którzy chcą walczyć
o zmiany w swoim mieście.

– Cieszę się, że dzięki LECHSTARTEROWI kreatywni mieszkańcy polskich miast mogą robić oryginalne, ciekawe rzeczy, które realnie wpływają na życie lokalnych społeczności. Fajnie, że moim doświadczeniem i pasją mogę przyczynić się do pozytywnych zmian w polskich miastach. Wierzę, że tegoroczni uczestnicy zachwycą nas niezwykłymi pomysłami i odczarują szary pejzaż polskich miast – mówi Vienio, nowy członek jury programu LECHSTARTER

Jak zdobyć granty?

Zgłoszenia do programu będą przyjmowane od godziny 14.00, 12 lutego do godziny 14.00, 11 marca 2018 r. za pośrednictwem strony: www.lechstarter.pl. Stowarzyszenia, fundacje i inne podmioty działające na rzecz lokalnych społeczności mogą zgłaszać swoje projekty w kategorii GRANTY lub MIKROGRANTY – zależnie o skali planowanego przedsięwzięcia. Na indywidualnych społeczników czeka natomiast nowa kategoria – AKADEMIA GRANTÓW. Wszystkie projekty powinna jednak łączyć wspólna idea: inicjowanie pozytywnych zmian w polskich miastach!

Pomysły zgodne z założeniami przedstawionym w regulaminie jeszcze w marcu trafią pod obrady Jury, w którego skład wejdą: Filip Springer – reporter, fotograf, znawca przestrzeni miejskiej, Teresa Latuszewska-Syrda – prezes fundacji Urban Forms, w której działa na rzecz estetyzacji przestrzeni publicznej i zmiany społecznej poprzez sztukę, oraz Vienio – raper, producent, reżyser i prawdziwy głos miasta, dla którego jest ono największą inspiracją do tworzenia utworów. Zadaniem tego oryginalnego trio będzie wybranie najlepszych, najbardziej unikatowych projektów, które w finale zostaną oddane pod głosowanie tych, którym mają służyć – samym społecznościom! Dzięki ogólnopolskiemu głosowaniu, które trwać będzie między 3 kwietnia a 14 maja 2018, wyłonionych zostanie 15 inicjatyw.

Więcej informacji oraz regulamin akcji dostępne są na stronie www.lechstarter.pl