Do konkursu Dobry Wzór 2017 wybranych zostało w sumie 114 produktów i usług, w ramach 9 kategorii: dom, praca, sfera publiczna, usługi, nowe technologie, grafika użytkowa i opakowania, nowe materiały produkcyjne, transport i komunikacja, moda i akcesoria. Kolekcje Ceramiki Paradyż zostały wyróżnione w kategorii dom.

Finalistki Dobry Wzór 2017 – Daikiri i Margarita to najnowsze kolekcje polskiego producenta płytek ceramicznych. Pierwsza z nich, nawiązująca do geometrii surowego drewna, wyróżnia się charakterystycznymi, strukturalnymi dekorami w kształcie kostek lub poziomych pasów. Bazowe płytki w formacie 25×75 cm, dyskretnie odwzorowują słoje drzew. Dostępne są czterech kolorach: beżowym, kremowym, brązowym i szarym. Kolekcja Margarita, druga z wyróżnionych, stanowi idealne połączenie ponadczasowego stylu i nowoczesnej formy. Płytki w formacie 32,5×97,7 cm posiadają klasyczną paletę: Bianco i Nero, a także wersję Calacatta, inspirowaną modnym białym marmurem. Dopełnieniem dla płytek bazowych są dekory, które wyróżniają geometryczne struktury. Dzięki temu kolekcja Margarita idealnie koresponduje zarówno ze szkłem, metalem, jak i tekstyliami, podkreślając indywidualny charakter eleganckiej łazienki.

Dobry Wzór organizowany jest od 1993 roku przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego organizację, zajmującą się systemowo wzornictwem, prowadzącą działalność na rzecz poprawy innowacyjności i konkurencyjności polskich przedsiębiorstw. Patronat honorowy nad projektem objął Minister Rozwoju, a także Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości i Urząd Patentowy RP. Konkurują w nim produkty wytypowane na podstawie  wskazań jedynego w kraju, niezależnego wzorniczego monitoringu rynku. W efekcie do konkursu zapraszani są producenci, dystrybutorzy, usługodawcy i studia projektowe, których produkty i usługi zostały rekomendowane przez ekspertów Instytutu jako spełniające wymogi dobrego wzornictwa.

Laureaci nagrody Dobry Wzór 2017 zostaną ogłoszeni podczas uroczystej gali, która odbędzie się 26 października br. w siedzibie IWP w Warszawie. Tam również będzie można zobaczyć, podczas największej wystawie designu w Polsce, wszystkie przedmioty, które znalazły się w finale konkursu. Wystawa potrwa w dniach od 27 października do 3 grudnia br.