W jakich przypadkach stosować botoks, a kiedy zdecydować się na preparaty z kwasem hialuronowym, w jakim wieku się na nie decydować i jakie są ich wady i zalety odpowiada dr Krzysztof Jakubowski z kliniki medycyny estetycznej Estell.

Skąd bierze się popularność zabiegów botoksu i wypełniaczy?

Dzisiejsza technologia sprawia, że zastosowanie obydwóch procedur zabiegowych jest szybkie i łatwo dostępne. Dodatkowym plusem jest wciąż rosnąca świadomość pacjentów, którzy zdają sobie sprawę, że ich wykonanie nie wiąże się z nienaturalnymi efektami. Prawidłowo wykonane zabiegi w profesjonalnych klinikach medycyny estetycznej umożliwiają uzyskanie bardzo naturalnych efektów, które podkreślą atuty naszej urody, redukując mankamenty powstałe wskutek działania czasu i grawitacji.

W jakim wieku możemy po raz pierwszy zdecydować się na takie zabiegi?

Poza tym, że pacjent musi być pełnoletni, to dolna granica nie istnieje. Bywa tak, że atrofie tkanek lub nadmierna mimika powodują, że już w młodym wieku możemy odczuwać duży dyskomfort związany z naszym wyglądem. W przypadku botoksu dobrze jest zastosować go jak najszybciej po zauważeniu występowania zmarszczek mimicznych, ponieważ nie dopuścimy wtedy do powstania głębokich i nieestetycznych bruzd, które powstają w wyniku pracy mięśni. Regularne stosowanie botoksu w obszarze zmarszczek mimicznych zmniejsza również napięcie mięśniowe w danym obszarze, dzięki czemu z czasem będziemy potrzebowali takiego zabiegu coraz rzadziej.

Czy są jakiekolwiek przeciwskazania do przeprowadzania takich zabiegów?

Tak jak w przypadku większości zabiegów medycyny estetycznej: – przerwanie ciągłości skóry w obszarze poddawanym zabiegowi, zakażenia wirusowe lub bakteryjne, ciąża, okres karmienia piersią, zaburzenia przewodnictwa nerwowo- mięśniowego, zaburzenia krzepnięcia krwi i przyjmowanie niektórych leków. Przed zabiegiem lekarz zawsze przeprowadza konsultację, w której trakcie ma miejsce dokładny wywiad zdrowotny celem wykluczenia przeciwwskazań do zabiegów.

Jakie są różnice między botoksem i wypełniaczami? W jakich miejscach je stosujemy?

Botoks to preparat, który redukuje wyłącznie zmarszczki mimiczne, które pojawiają się w wyniku powtarzających się skurczów mięśni twarzy. Toksyna botulinowa wstrzyknięta do mięśni położonych pod skórą powoduje zablokowanie odbierania przez nie impulsów nerwowych i w rezultacie ich rozluźnienie, czego widocznym efektem działania na skórze jest wygładzenie zmarszczek. Najpopularniejsze okolice poddawane zabiegowi z użyciem botoksu to: czoło, kurze łapki, okolice ust, okolice nosa i tzw. królicze zmarszczki czy też broda lub szyja.

Wypełniacze, czyli preparaty zawierające różnie usieciowany kwas hialuronowy mają szersze spektrum działania. Możemy zastosować je w celu wypełnienia pojedynczych zmarszczek i bruzd, jak również do modelowania i liftingu wolumetrycznego twarzy. Tymi preparatami możemy przywrócić odpowiednie proporcje, jak i podkreślić wybrane partie twarzy.

Jakie są zalety i wady jednej i drugiej metody?

Pod warunkiem, że zabiegi wykonuje wykwalifikowany lekarz przy użyciu certyfikowanych preparatów, to obie metody są bezpieczne, szybkie i nie wykluczają pacjenta z aktywności zawodowej. Oczywiście po zabiegach mogą powstać delikatne zasinienia lub obrzęki, w pierwszych dniach łatwe jednak do zakamuflowania makijażem.

Wadą tych zabiegów jest bez wątpienia to, że w niewykwalifikowanych rękach mogą być bardzo niebezpieczne, może dojść do porażenia nerwu (w tym nawet utraty wzroku!). Dlatego bardzo istotny jest wybór kliniki, do której udamy się na zabieg. Pomocne w tej sytuacji może być 10 złotych zasad bezpieczeństwa, które pokazują, czym powinien kierować się pacjent, wybierając miejsce na zabieg. https://www.estell.pl/biuro-prasowe/artykuly/korzystaj-bezpiecznie-z-medycyny-estetycznej-10-zlotych-zasad-bezpieczenstwa

Czy możemy sami zapobiegać pogłębianiu się zmarszczek mimicznych?

Trudno jest zapanować nad mimiką i pracą mięśni twarzy. W dużej mierze są to procesy, które dzieją się poza naszą kontrolą.

Jak szybko widoczne są różnice przed i po zabiegu?

Efekt zabiegu z użyciem botoksu widoczny jest w pełni po około 7 dniach. Tyle czasu potrzebuje do aktywacji toksyna botulinowa. Natomiast pierwsze efekty zabiegu z zastosowaniem wypełniaczy widoczne są niemal od razu, a ostateczny efekt zobaczymy po około 14 dniach, kiedy preparat zakończy „pracę” i ułoży się w skórze.

Czy prosto po zastosowaniu botoksu i wypełniaczy możemy iść od razu do pracy?

Oczywiście, żaden z tych zabiegów nie ogranicza naszej codziennej aktywności. Po zabiegu mogą pojawić się delikatne zasinienia, ale są one łatwe do zakamuflowania makijażem. Dla osób bardzo aktywnych zawodowo to bardzo ważna zaleta.

 

 

 

 

***

Klinika Medycyny Estetycznej ESTELL

Klinika Medycyny Estetycznej ESTELL, należąca do Grupy ENEL-MED, oferuje usługi z zakresu medycyny i ginekologii estetycznej, chirurgii plastycznej oraz kosmetologii. Zespół kliniki stanowią certyfikowani lekarze medycyny estetycznej, posiadający specjalizacje m.in. z zakresu onkologii, chirurgii plastycznej, ginekologii, czy też dermatologii. Wszystkie zabiegi w ESTELL wykonywane są na najnowocześniejszym sprzęcie, rekomendowanym przez najwyższej klasy specjalistów. Klinika ESTELL mieści się w budynku Senator przy ulicy Bielańskiej 12 w Warszawie. Szczegółowe informacje dotyczące oferty ESTELL dostępne są na stronie estell.pl oraz na Facebooku.