W miony weekend, w dniach 1-3 września, odbyły się ogólnopolskie Targi Cieśli w Chochołowie. Była to pierwsza taka impreza branżowa w historii Podhala. Cieśle z całej Małopolski spotkali się w Chochołowie i zaprezentowali swoje umiejętności w budowie drewnianych, góralskich domów. Firma Blachotrapez była jednym z głównych sponsorów wydarzenia.

Celem targów była prezentacja bogatej kultury Podhala, której nieodłącznym elementem jest charakterystyczne budownictwo drewniane oraz związane z nim rzemiosło, czyli ciesielstwo. Malowniczy Chochołów nie przypadkiem został wybrany jako miejsce targów: miejscowość wpisana jest na listę UNESCO jako zabytek klasy zerowej. To jedyny żywy skansen w Europie, który charakteryzuje się stylową architekturą i budownictwem zrębowym. Ponadto Chochołów i okolice, obejmujące praktycznie cały teren Podhala, postrzega się jako zagłębie cieśli. – Obecnie praktycznie w każdej dziedzinie możemy zaobserwować wdrażanie nowoczesnych, innowacyjnych rozwiązań, nie inaczej jest w branży budowalnej i ciesielskiej. Dziś tradycyjne budownictwo łączy się z nowoczesnymi technologiami, dzięki czemu możliwe jest realizowanie coraz bardziej zaawansowanych projektów budowlanych. Podczas targów można było zobaczyć na żywo jak powstaje góralski drewniany dom, uzupełniony właśnie o nowoczesne rozwiązania, m.in jako pokrycie zastosowano gont blaszany Janosik – mówi Mateusz Sarka, Kierownik Działu Marketingu firmy Blachotrapez, producenta blaszanych pokryć dachowych.

Uczestnicy imprezy mogli również odwiedzić stoiska wielu znanych firm, prezentujących swoje usługi i produkty, a także zapoznać się z nowinkami w branży budowlanej. Ponadto na stoisku firmy Blachotrapez na zainteresowanych czekały liczne konkursy z nagrodami, pokaz montażowy pokrycia dachowego Janosik oraz eksperci i fachowcy, którzy służyli poradami.

Targom towarzyszyły pokazy rzeźbiarstwa, snycerstwa i kowalstwa artystycznego.