Zakamienienie pól uprawnych jest skutkiem naturalnych procesów geologicznych, stanowi jednak istotne wyzwanie dla branży rolniczej. Kamienie uszkadzają płody rolne oraz utrudniają zbiór tych nieuszkodzonych – szczególnie warzyw. Problem dotyczy również sprzętu uprawowego, który szybciej ulega zniszczeniu.

Szacujemy, że zakamienienie odnosi się do około 30% powierzchni użytków rolnych w Polsce,
a w krajach skandynawskich sięga nawet 90%. Oczyszczanie pola z kamieni ma wymierny efekt ekonomiczny dla producent
ów roślin, zarówno jeśli chodzi o zbiory, jak i sprzęt. Z tego względu, po przeprowadzeniu analizy dostępnych na rynku rozwiązań i konsultacjach z potencjalnymi odbiorcami, zdecydowaliśmy się na wsparcie nowatorskiego projektu jakim jest Husarya – maszyna do zbierania kamieni z pól. Do podjęcia inwestycji przekonało nas również doświadczenie i kompetencje zespołu – wyjaśnia Bartosz Podhorodecki, Menedżer Inwestycyjny funduszu AgriTech Hub.  

Spółkę Usarya Polska tworzą trzej zdolni i pomysłowi wynalazcy-pasjonaci: Sławomir Wiśniewski, Marcin Wiśniewski oraz Marcin Gołębiewski. Sami o sobie mówią: „Nie brakuje nam pomysłów. Husarya – maszyna do zbierania kamieni, to nasze pierwsze i z pewnością nie ostatnie dziecko”.

Dzięki wsparciu udzielonemu przez AgriTech Hub będziemy mogli opracować innowacyjne rozwiązania z zakresu Automatyki i IT, usprawniające obsługę maszyny oraz monitoring wszystkich jej funkcji, co niewątpliwie przyczyni się do rozszerzenia dostępnych opcji nawet dla najbardziej wymagających klientów. Wsparcie umożliwi również komercjalizację oraz zdobywanie rynków zagranicznych – wyjaśnia dr hab. Marcin Gołębiewski, Członek Zarządu Usarya Polska. Wkrótce nasze portfolio zostanie wzbogacone o 2 nowe maszyny, ale pomysłów mamy znacznie więcej.  Interesują nas przede wszystkim specjalistyczne maszyny, które nie mają na rynku zbyt wielu lub w ogóle konkurentów, a które umożliwią automatyzację najbardziej uciążliwych procesów związanych z produkcją rolniczą – dodaje.

Usarya ma na swoim koncie już pierwsze sukcesy – wygraną w konkursie Agropatenty, organizowanym przez redakcję „Top Agrar Polska“ wspólnie z marką Waryński Origin. Choć Husarya jest obecnie flagowym produktem firmy, to opracowywane są już kolejne specjalistyczne maszyny: agregat wysiewająco-zagarniająco-okrywający oraz glebogryzarka.

Inwestycja została przeprowadzona w ramach działania BRIdge Alfa, współfinansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

____________________________________________________________________________

AgriTech Hub to Fundusz Venture Capital inwestujący w nowoczesne rozwiązania w obszarze nowych technologii dla sektora rolno-spożywczego. Funduszem zarządza doświadczony zespół ekspertów, który dotychczas aktywnie działał przede wszystkim w  obszarze nowych technologii i ICT, m.in. w funduszu venture capital – KnowledgeHub, który dedykowany jest innowacyjnym rozwiązaniom ICT i skupia w swoim portfelu ponad 20 spółek.

Usarya Polska jest startupem powołanym do życia w 2017r. Tworzą ją trzej zdolni i pomysłowi wynalazcy-pasjonaci: Sławomir Wiśniewski, Marcin Wiśniewski oraz Marcin Gołębiewski.  Najmocniejszymi stronami spółki są polskie korzenie. Pomimo swojej niedługiej historii, Usarya Polska posiada na koncie liczne patenty oraz nagrody. Husarya jest obecnie flagowym produktem firmy, lecz warto wspomnieć, że w trakcie opracowywania znajdują się kolejne specjalistyczne maszyny: agregat wysiewająco- zagarniająco- okrywający oraz glebogryzarka. Wynalazcy nie planują osiąść na laurach i już dziś zapowiadają tworzenie następnych innowacyjnych maszyn dla sektora AGRO.