Jeszcze zanim nadejdzie Boże Narodzenie, rodzice obdarują swoje pociechy z okazji dnia Świętego Mikołaja, przypadającego 6 grudnia. Warto, by zawczasu pomyśleli o upominku i nie kupowali dziecku kompletu marketowych słodyczy na ostatnią chwilę. To strata nie tylko dla portfela, ale przede wszystkim dla zdrowia malucha. Istnieją inne sposoby na to, by mikołajkowy prezent dostarczył dziecku nie tylko atrakcji, ale też wspierał jego dobre samopoczucie. Poznaj kilka z nich!

Zazwyczaj mikołajkowy upominek jest nieco skromniejszy niż prezenty wręczane podczas wigilijnej kolacji. U obdarowujących pojawia się wówczas pokusa, by drobny podarunek uzupełnić sklepowymi słodyczami w kolorowych opakowaniach. Nie jest to dobry pomysł – małe dzieci w kluczowym dla ich rozwoju okresie 1000 pierwszych dni życia nie powinny spożywać przemysłowych słodkości. Ich potrzeby żywieniowe są bowiem szczególnie wyjątkowe, a zbędny cukier oraz szkodliwe dodatki w postaci konserwantów i syntetycznych barwników nie przysłużą się ani ich zdrowiu, ani dobremu samopoczuciu. Warto przekonać siebie i innych do tego, że prezent dla dziecka nie musi oznaczać słodyczy. A jeżeli już chcemy dodać słodki akcent do podarunku – niech będzie on własnoręcznie przygotowany, w dużo zdrowszej wersji.

Poniżej kilka duetów kreatywnych prezentów i domowych łakoci dla najmłodszych:

  1. Warzywni przyjaciele – przytulanka i jarzynowe chipsy z piekarnika. Małe dzieci bardzo lubią kolorowe, wesołe pluszaki, a taki „warzywny” bohater będzie szczególnie przydatną pomocą dla rodziców. Miękka, przyjemna w dotyku zabawka pomoże dziecku oswoić się z prawdziwymi darami natury, których powinno gościć w jego diecie jak najwięcej. Domowe chipsy, czyli cienko pokrojone warzywa upieczone na chrupko w piekarniku, wykonane z łagodnej w smaku marchewki lub niezwykle zdrowego jarmużu, zachęcą dziecko do „zaprzyjaźnienia się” z warzywami – źródłem cennych składników odżywczych. Jeżeli maluch nie dorósł jeszcze do spożywania większych kawałków w posiłkach, chipsy można zawsze zastąpić jarzynowym puree, przeznaczonym specjalnie dla dzieci z oznaczeniem wieku na opakowaniu.
  2. Kulki w dwóch wydaniach dla nieco starszych smyków. Dzieci kochają zabawy w suchym basenie z kulkami. W zależności od rozmiarów baseniku może być to umiarkowany lub wyższy wydatek. Ważne, by zabawka była wykonana z bezpiecznych, nietoksycznych materiałów. Dla takiego okrągłego prezentu doskonałe uzupełnienie będą stanowiły kulki w wersji jadalnej. Mogą być wykonane na przykład z płatków owsianych oraz daktyli. Zapakowane w ładny woreczek ucieszą i podniebienie, i oko małego smakosza.
  3. Sporty dla najmłodszych i smakowite źródło energii Nietrudno znaleźć zestawy do gier w wersji junior – koszykówka, piłka nożna, kręgle… Wybór jest naprawdę duży, a aktywność fizyczna to podstawa zdrowego stylu życia. Źródłem siły do zabawy dla starszego malucha będzie przekąska w postaci np. bananowych bałwanków. Wystarczy nałożyć na patyk okrągłe kawałki banana, a z orzechów czy rodzynek wykonać guziczki i oczy. Jeżeli rodzicom zostały jeszcze mrożone maliny z sezonu letniego, mogą one posłużyć jako mikołajowa czapeczka. Młodszym smykom rodzice mogą podać owocowe musy, dostosowane do potrzeb małych dzieci, z oznaczeniem wieku.

Nietrudno pogodzić prezenty dla najmłodszych z wpajaniem im prawidłowych nawyków żywieniowych. By dowiedzieć się, jak jeszcze wspierać zdrowy rozwój swojego dziecka, zajrzyj na www.1000dni.pl.