Suszarka kondensacyjna wyposażona jest w zbiornik na wodę i dlatego nie wymaga podłączenia do wentylacji. W przypadku ewakuacyjnej istnieje konieczność podłączenia do instalacji – woda z prania jest usuwana z pomieszczenia jako para. Który model wybrać?

Suszarka ewakuacyjna (wentylacyjna lub wywiewowa)

Ta suszarka do ubrań w procesie suszenia pobiera powietrze z pomieszczenia, które następnie zostaje podgrzane i wtłoczone do bębna, gdzie wchłania parę wodną. Tak zgromadzoną wilgoć odprowadza się na zewnątrz suszarki. W związku z tym suszarka wywiewowa musi być podłączona rurą (długości od 150 cm) do przewodu kominowego lub innego szybu wentylacyjnego. Dlatego wybierając ten typ suszarki trzeba dokładnie zaplanować  miejsce jej ustawienia (najlepiej bezpośrednio pod kratką wentylacyjną). Na taki rodzaj sprzętu mogą sobie pozwolić praktycznie mieszkańcy domów jednorodzinnych, bo tylko tam możliwe jest podłączenie urządzenia do wentylacji. Zaletą tego mechanizmu suszenia są niskie koszty eksploatacyjne oraz niższa cena samego urządzenia. Ta suszarka praktycznie jest bezobsługowa – nie wymaga opróżniania pojemnika z wodą.

Suszarka kondensacyjna

Suszarka do ubrań tego typu działa na zasadzie skraplania pary w wodę, którą następnie gromadzi się w specjalnie do tego przystosowanym pojemniku na wodę. Naczynie należy regularnie opróżniać. W związku z czym nie ma konieczności stosowania wentylacji zewnętrznej. Dzięki temu pralko suszarka lub suszarka może być zlokalizowana w dowolnym miejscu w domu. Wadą tych suszarek do ubrań jest fakt, że są nieco głośniejsze (mają dodatkowy silnik/wentylator schładzający), no i droższe.
Ponadto pralko suszarka lub suszarka kondensacyjna dzieli się na:

  • suszarka kondensacyjną z pompą ciepła, w której ogrzane powietrze następnie ulega schłodzeniu, co powoduje usunięcie wilgoci. W ten sposób powstaje zamknięty obwód, w którym nie traci się ciepła (energii). Zużycie może być niższe nawet o 50 % w stosunku do normalnej suszarki kondensacyjnej. Proces suszenia jest bardzo delikatny, w szczególności odpowiedni do suszenia delikatnych tekstyliów, i to dzięki kontroli temperatury i pozostałej wilgoci, stopniowemu schładzaniu prania, specjalnej fazie zapobiegającej wygnieceniu i dwukierunkowej pracy bębna.
  • suszarka kondensacyjna z funkcją pary – tym przypadku upranie jest nie tylko wysuszone, ale także wyprasowane. Można także usunąć ewentualny niemiły zapach z suchego już prania. W tym przypadku delikatne tkaniny nie zostaną uszkodzone, o niektórych z nich pomyślano tworząc specjalny program. Wszystkie cykle parowe wykorzystują wodę kondensowaną podczas suszenia i ich zużycie energii waha się w granicach około 0,2 kWh.

Współczesna technologia dostarcza wielu interesujących rozwiązań mających na celu ułatwić nam życie z zachowaniem wysokich standardów ekologicznych przy minimalizacji kosztów. Podobne zasady tyczą się sprzętu używanego w domu, który posiada pełną automatykę oraz szereg systemów z oznaczeniem ECO. Nowoczesne suszarki muszą być delikatne dla naszego prania, wygodne i łatwe w obsłudze oraz elastyczne by dopasować parametry typu pobór energii i czas suszenia do wielkości wsadu.