Coraz więcej osób rezygnuje z tradycyjnych zakupów na rzecz metody online, głównie po to, żeby zaoszczędzić czas. To samo tyczy się usług: hitem ostatnich lat okazały się platformy takie jak Uber czy Taxify, oferujące tanie przejazdy, które zamawiamy korzystając ze smartfona, a płatności są automatycznie ściągane z konta. Podobnie jest z zamawianiem jedzenia. Wielu konsumentów woli dostawę do domu, niż wycieczkę do restauracji. I chociaż jest sporo przeciwników panującej obecnie mody, wszyscy są zgodni w jednej sprawie – internet to dobrodziejstwo, które ułatwia codzienne życie.

W Polsce trend zamawiania usług sprzątania online wciąż rośnie, choć na świecie istnieje już od wielu lat. Przykładem firmy, która istnieje od dłuższego czasu, jest Helpling, założony w Niemczech w 2011 r. Obecnie oferuje usługi w dziewięciu krajach, będąc platformą o największym zasięgu w Europie. Helplingchwali się tym, że nie jest firmą sprzątającą, a niezależnym portalem zrzeszającym sprzątaczy           i pośredniczącym w kontaktach sprzątacz – klient. Każdy, kto oferuje usługi sprzątające, sam deklaruje swoją godzinową stawkę. Osoby szukające pomocy domowej mogą więc przebierać w ofertach i same decydować, ile są w stanie zapłacić za usługę.

Portalem o nieco dłuższej historii jest MyClean. To pierwszy serwis na globalnym rynku – istnieje od 2009 r. Co ciekawe, mimo tego, że jest prekursorem wśród portali zrzeszających sprzątaczy, działa bardzo lokalnie – tylko w Nowym Jorku i Chicago.

Amerykański portal Handyobecnie nie tylko oferuje serwis sprzątania, ale również usługi „złotej rączki”, czyli drobne naprawy. Co więcej, na stronie firmy możemy zamówić też sprzęt do domu i ogrodu wraz z dowozem i montażem oraz usługi remontowe. Jest to świetna opcja dla użytkowników, którzy chcą załatwić wiele spraw za pośrednictwem jednej platformy.

Batmaidbyło pierwsze na rynku szwajcarskim jeśli chodzi o  firmy sprzątające.      Na tle konkurencji wyróżnia się tym, że oferuje swoim sprzątaczom najwyższe rynkowe wynagrodzenie, oferując swoim klientom najniższe ceny. W ten sposób walcząc z nielegalnym zatrudnianiem pomocy domowych. Co więcej wszystkie osoby zatrudnione są  legalnie na umowę o pracę i posiadają wszelkie ubezpieczenia, również od ewentualnych szkód jakie mogą wykonać w mieszkaniu u swojego zleceniodawcy.

Domestinajest największą platformą w Bułgarii, powstała w 2013 r .Zrealizowała do tej pory 42 tys. zleceń. Firma próbowała wejść na polski rynek, jednak po zrealizowaniu zaledwie 5,5 tys. zamówień zdecydowała się na wycofanie z naszego rynku.

Polacy są przyzwyczajeni do korzystania z usług sprzątania „z polecenia”, dlatego też mogą mieć obawy co do zamawiania sprzątania online.  Wielu z nas z rezerwą podchodzi także do wpuszczania do domu obcej osoby. Jednak jedno jest pewne dzięki serwisom sprzątającym możemy ułatwić sobie codzienne życie, a czas, który zazwyczaj poświęcaliśmy na sprzątanie, wykorzystać na przyjemności.

 

 Bardzo nam zależy na tym by nasi klienci czuli się bezpiecznie zamawiając nasze usługi, dlatego ubezpieczamy je od odpowiedzialności cywilnej nawet na 1 mln zł. Każdy pracownik przed podjęciem współpracy z nami  musi przejść proces weryfikacji. Co więcej, klient może sprawdzić oceny i komentarze dotyczące sprzątacza, które na jego profilu zostawiają inni użytkownicy po wykonanej usłudze.  –mówi Jakub Łączkowski, prezes Pozamiatane.pl.

Pozamiatane.pl było pierwszym serwisem tego typu w Polsce. Platforma istnieje od 2015 roku i cały czas się rozwija. Obecnie z jej usług można korzystać w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu. Portal wyróżnia autorska aplikacja mobilna dla klientów, przez którą można zamawiać usługi. Sprzątanie można zamówić jednorazowo lub cyklicznie. Klient określa czas sprzątania, a także to, czy pomoc domowa ma być wyposażona we własny zestaw środków czystości. W efekcie system proponuje pracowników, spośród których można wybrać osobę najbardziej odpowiadającą naszym preferencjom.