Przez całe lato, w piątki, o godzinie 20.00, Stacja Mercedes zaprasza na ciekawe koncerty.  Na scenie letniego pawilonu Mercedesa wystąpią: Krzysztof Zalewski, Rykarda Parasol, Olivia Anna LiVki, Agyness B. Marry, PLASTIC, Patrick the Pan, SISTER WOOD, ENDY YDEN, Olivier Heim i Julia Marcell. Interesujące brzmienia, parkowe otoczenie Stacji i wyjątkowy klimat miejsca, to propozycja godna rozważenia na piątkowe wieczory.

 

Urzekają, zachwycają, czasami porywają do tańca tłumy, innym razem skłaniają
do zadumy – jedno jest pewne – w tym sezonie wiele będzie się działo podczas koncertów w Stacji Mercedes. Artyści, którzy wystąpią świetnie wpisują się w najnowsze trendy w muzyce rozrywkowej. Jedni są na scenie od dawna, inni dopiero zaczynają swoją karierę, ale ich cecha wspólna to zdolność do oczarowywania publiczności. Teraz zaprezentują swoją twórczość przed gośćmi Stacji. Jakie zrobią wrażenie?

 

Rockowe brzmienia zapewnią Krzysztof ZALEF Zalewski i  Agyness B. Marry.
Ten pierwszy – uważany jest za jednego z najlepszych wokalistów w Polsce. Multiinstrumentalista, autor i kompozytor – Krzysztof Zalewski to nie tylko utalentowany muzyk, ale również wrażliwy autor i kompozytor. Gra rocka, ale jego twórczości nie da się kategorycznie zaszufladkować – o czym przekonają się goście obecni w Stacji.
Agyness B. Marry to artystka, której na koncertach towarzyszy wyłącznie perkusja
i bas. Jej debiutancki album charakteryzują brudne, rockowe utwory, nagrane bez żadnych ulepszeń, w których delikatność miesza się ze skrajnością garażowego grania.

Folkowe, ale nieco mroczne utwory („folk-noir”) usłyszymy w wykonaniu Rykardy Parasol (USA). Głos, porównywany z Nico czy PJ Harvey musi przykuwać uwagę. Muzyka Parasol kojarzona jest najczęściej z Nickiem Cave’em, Black Heart Procession
i  Johnnym Cashem.
Jak Rykardę przyjmie publiczność w Stacji? O tym przekonamy się już niebawem.


W świat politycznego popu zabierze nas Olivia Anna LiVKi piosenkami ze swojej nowej płyty. LiVki nie używa wymyślnych efektów elektronicznych, a  jedynie  sampli perkusji, instrumentów klawiszowych i nagranych przez siebie amazońskich chórów. Podczas koncertów szalona energia i dobra zabawa nie opuszczają jej ani na moment.

SISTER WOOD – nominowani  do nagrody Fryderyka 2015, wydali swój debiutancki album wiosną tego roku. Trio złożone z polskiego perkusisty – Łukasza  Moskala i sióstr Wood połączyła miłość́ do podobnych brzmień́: melodyjnych, lecz ambitnych, poszukujących, ale ujmujących. Koncertowo mocne bębny znakomicie uzupełniają̨ grę̨ klawiszy i skrzypiec, a pełne przestrzeni dźwięki dopełniają̨ wokale sióstr Wood.

 

Prawdziwie eklektyczną odmianę alternatywnego popu zapewni nam duet PLASTIC, który na koncertach występuje w poszerzonym składzie. Nazywani są polskim prekursorem nowego nurtu muzyki elektronicznej. Styl PLASTIC to charakterystyczne połączenie elementów akustycznych i elektronicznych, współczesnych i retro.

 

Elektryczne gitary oraz przestrzenne brzmienie instrumentów klawiszowych i eteryczny wokal, zaserwuje nam Olivier Heim, laureat wielu prestiżowych nagród, m.in. Fryderyka 2011, Paszportu Polityki 2012 oraz plebiscytu Ale Sztuka 2012. Muzyk grał na wielu prestiżowych międzynarodowych festiwalach, takich jak: The Great Escape, Liverpool Sound City, Reeperbahn Festival i Primavera Sound Festival.

 

Patrick the Pan czyli Piotr Madej skomponował, zagrał, zaśpiewał i nagrał swój debiutancki album w zaciszu swojego krakowskiego pokoju, ale to wystarczyło,
by zachwycić najpierw internetowych poławiaczy muzycznych skarbów, a w dalszej kolejności media i publiczność najważniejszych festiwali, od Open’era po OFF.
Nic dziwnego: takie połączenie kompozytorskiego talentu i wrażliwości często się nie zdarza.

 

Eklektyczny miks estetyki rokendrolowej z przestrzenną, ale też ciemną i brudną elektroniką usłyszymy w wykonaniu artysty o pseudonimie – ENDY YDEN. Artysta tworzy, nagrywa i produkuje samodzielnie, ale na koncertach towarzyszy mu grupa niezwykłych muzyków. Słuchacze i przedstawiciele mediów zgodnie uznają,
że pierwszy album Endy’ego, który ma się ukazać jesienią, będzie jednym
z najważniejszych debiutów 2015 roku.

 

Piosenki Julii Marcell to muzyka, która łączy w sobie wiele gatunków.  Jej aranżacje  oparte są na starannie dobranych, mocnych partiach bębnów i basu, pulsującej gitarze elektrycznej, pianinie oraz brudnej, zniekształconej efektami altówce. Julia wyśpiewuje swoje emocjonalne opowieści o dorastaniu i wspomnieniach, gdzie echa wydarzeń są filtrowane przez lata doświadczeń. Artystka jest laureatką prestiżowych nagród m.in.: Paszportu Polityki 2012.

 

Warto sprawdzić, co będzie się działo na scenie w tym sezonie w letnim pawilonie Mercedesa, ponieważ repertuar Stacji zapowiada się naprawdę ciekawie. Zapraszamy na piątkowe koncerty w Stacji Mercedes. Koncertowy klimat opanowuje Stację
co tydzień, o godzinie 20.00. To będzie lato pełne muzycznych wrażeń.

 

***

Poszczególni artyści wystąpią w Stacji Mercedes w następujących terminach:

26.06 – Krzysztof Zalewski

03.07 – Rykarda Parasol

10.07 – Olivia Anna LiVki

17.07 – Agyness B. Marry

24.07 – PLASTIC

31.07 – Patrick the Pan

07.08 – SISTER WOOD

14.08 – ENDY YDEN

21.08 – Olivier Heim

28.08 – Julia  Marcell