iRobot Corporation stale rozwija swoje produkty, jak i powiązane z nimi usługi. Dzięki możliwości połączenia z domową siecią Wi-Fi roboty odkurzające mogą bez zaangażowania użytkownika dokonywać aktualizacji swojego oprogramowania, by stawać się jeszcze bardziej efektywne. Nie byłoby to możliwe bez aplikacji na urządzanie mobilne – iRobot HOME – która zyskała kolejne rozwiązania. Zmiany, które przeszła w ostatnim czasie sprawiły, że stała się ona jeszcze bardziej intuicyjna i przyjazna, a roboty odkurzające zyskały nowe możliwości.

 

Sympatyczny gość w smartfonie

W ostatnim czasie aplikacja iRobot HOME została m.in. urozmaicona o asystenta instalacji początkowej (https://youtu.be/gRqq_5V_8wg). Mały, sympatyczny, animowany robocik pokazuje użytkownikom m.in. jak wybrać odpowiednie miejsce do instalacji stacji dokującej, jak odpowiednio przeprowadzić połączenie robota z siecią domową, jak również informuje o kolejnych etapach instalacji.

Dzięki zmianom w aplikacji iRobot HOME połączenie robota z siecią bezprzewodową jest jeszcze prostsze i mniej czasochłonne.

Nowe funkcje i ustawienia dla robotów odkurzających

Aktualizacje aplikacji to oczywiście nie tylko poprawa wizualna. Wśród dodanych ostatnio rozwiązań znajdziemy np. nowe ustawienie trybu podwójnego przebiegu sprzątania dla robotów Roomba serii 900. Dodatkowy tryb automatyczny sprawia, że te jeżdżące wzdłuż równoległych linii roboty samodzielnie podejmą decyzje o kolejnych przejazdach w oparciu o posiadane dane – wielkość pomieszczenia, posiadana energia itp. Rozwiązanie to optymalizuje efektywność pracy robota.

W przypadku, gdy użytkownik wie, że nie będzie chciał korzystać z pracy robota przez dłuższy czas np. podczas nieobecności, może skorzystać z dedykowanego ustawienia. Jest nim tryb gotowości z obniżonym poborem  energii. Ustawienie minimalizuje zużycie energii (m.in. poprzez wstrzymanie połączenia z siecią bezprzewodową czy tygodniowego harmonogramu sprzątania) oraz pozwala na utrzymanie układu zasilania robota w odpowiedniej kondycji.

W aplikacji dostępne są również raporty Clean Map. Pokazują one mapy pokrycia powierzchni oraz miejsca aktywacji systemu wykrywania obszarów silniej zabrudzonych w  każdym zakończonym cyklu sprzątania. Ostatnio użytkownicy zyskali możliwość ich aktywacji (oraz dezaktywacji) jednym dotknięciem ekranu.

iRobot HOME

Stworzona przez iRobot aplikacja na urządzenia mobilne daje użytkownikowi szerokie spektrum rozwiązań, które sprawiają, że obsługa robota jest jeszcze prostsza. Poza możliwością dokonania odpowiednich ustawień jak tryb odświeżania dywanów (Carpet Boost w modelu Roomba 980) czy wspominanego ustawienia harmonogramu pracy na 7 dni, iRobot HOME znacząco ułatwia korzystanie z robota. Program posiada wbudowaną instrukcję obsługi, w oparciu o zbierane dane poinformuje o konieczności wyczyszczania danego mechanizmu – np. zbiornika na zabrudzenia. Dodając do tego wspomniane raporty Clean Map oraz możliwość skontaktowania się z pomocą techniczną czy zakup części i akcesoriów bezpośrednio z poziomu aplikacji, staje się ona doskonałym uzupełnieniem robota odkurzającego w walce z zabrudzeniami. Warto również wspomnieć, że z poziomu iRobot HOME można obsługiwać robota mopującego iRobot Braava jet, który dzięki specjalnym nakładkom usunie zabrudzenia z podłóg twardych.