Pytanie – jaką dietę wybrać tego lata? Postawmy na najmodniejsze w tym sezonie – makrobiotyczną lub lubianą przez gwiazdy dietę Mind.

Ziarnko do ziarnka

Zasady diety makrobiotycznej opracowane zostały już na początku XX wieku, ale jej początków szukać należy w starożytnej chińskiej medycynie i zasadach równowagi pierwiastków Yin i Yang. Dieta makrobiotyczna to dieta niskobiałkowa, a jej celem jest spalanie tkanki tłuszczowej i przede wszystkim oczyszczenie organizmu z toksyn. To właśnie pozwala zapewnić wewnętrzną równowagę organizmu. Jej podstawą są nieprzetworzone ziarna zbóż – pszenica, żyto, proso, a także jęczmień czy ryż. I to one powinny stanowić blisko 60% codziennej diety. Kolejne 30% powinno przypadać na warzywa, 10% pozostaje na owoce, orzechy, nasiona i strączki. Z jadłospisu należy jednak usunąć m.in. mięso, jaja, nabiał, cukier, owoce tropikalne, a także kawę i herbatę.

Dieta makrobiotyczna, choć mocno oparta na zbożach, wbrew pozorom nie musi być nudna. Na bazie zbóż przygotujemy bowiem rozmaite kotleciki,  ciasteczka, placki, a nawet desery. W realizacji tej dość restrykcyjnej diety przydatne będzie wielofunkcyjne urządzenie kuchenne Thermomix®. W utrzymaniu diety wesprze nas już na etapie przetworzenia ziaren zbóż. Dzięki funkcji mielenia, wysokiej jakości nożom i kolekcji „Domowe mąki i mieszanki chlebowe” dostępnej na Cookidoo® – platformie z przepisami na Thermomix®, w minutę przygotujemy mąkę jaglaną, ryżową czy orkiszową.

Nie dość, że domowa mąka jest o wiele tańsza, to jeszcze mamy pewność, że są w niej same ziarna zbóż. Na tym nie koniec! Na platformie Cookidoo® znajdziemy setki inspiracji na dania wpisujące się w zasady diety makrobiotycznej. Gofry jaglane z suszonymi pomidorami i rukolą, czy naleśniki z kaszy pęczak? Żaden problem! Dodatkowo z  funkcją menu tygodniowego ustalimy z wyprzedzeniem nasz dietetyczny jadłospis, a dzięki dodatkowi Cook-Key®, Thermomix® za pomocą sieci WiFi połączy się z platformą Cookidoo®, a wszystkie przepisy i sposób ich przygotowania zostaną wyświetlone bezpośrednio na ekranie urządzenia.

 

Grupuj produkty, czerp radość z jedzenia

Gwiazdy zza oceanu, a także w Polsce kochają dietę Mind. Zapewne dlatego, że nie wymaga wiele poświęceń, a pozwala zachować szczupłą sylwetkę. Jak to możliwe? Kluczem jest zapamiętanie cyfry „5” i zachowanie proporcji. Dieta Mind zakłada istnienie pięciu grup produktów, które muszą znaleźć się w codziennym jadłospisie oraz pięciu, które powinno się ograniczyć. Do pierwszej zaliczamy warzywa, owoce, orzechy, białe mięso i węglowodany złożone. Uważać musimy natomiast z czerwonym mięsem, słodyczami, masłem, serami i produktami przetworzonymi. Według proporcji, zalecanych przez twórców diety, warzywa, zwłaszcza zielone liściaste, możemy jeść do woli, przynajmniej raz dziennie w wersji na surowo. Raz dziennie do diety musimy dodać strączki np. zielony groszek, soczewicę, czy fasolę. Do trzech posiłków włączamy węglowodany złożone (kasze, razowe makarony) i dieta Mind gotowa! Produkty z „dozwolonej piątki” możemy łączyć dowolnie według upodobań kulinarnych, zachowując proporcje.

Skoro dieta Mind to połączenie dobrego z pożytecznym – jedzenia zdrowo i czerpania z tego prawdziwej przyjemności, to możemy z nią eksperymentować bez ograniczeń! Dokładnie tak samo jak gotując w urządzeniu Thermomix®. Dieta Mind to także dieta sprawnego i proporcjonalnego łączenia produktów, dlatego warto skorzystać z przepisów na urządzenie Thermomix®, zawartych w nagrodzonej prestiżową nagrodą Gourmand Awards książce „Dobry smak na każdym poziomie”. W książce dostępnej na platformie Cookidoo® znajdziemy kilkadziesiąt inspiracji kulinarnych na przystawki, zupy, dania główne i desery. Korzystając z części „Pełne menu” wybierzemy przepis, według którego w jednym naczyniu i w jednym czasie przygotujemy pełny, dwudaniowy obiad. Przykład? Zupa z zielonego groszki i imbiru, a na drugie danie soczysty cytrynowy łosoś z brokułami (przepis poniżej).

Z urządzeniem Thermomix® żadna dieta jest niestraszna.