W trwającym dwa tygodnie głosowaniu czytelnicy portalu www.polska.travel głosowali na atrakcję turystyczną, która ich zdaniem zasługiwała na Certyfikat Internautów 2017. W głosowaniu oddano blisko 27 tysięcy głosów. Zamek Niemodlin okazał się bezkonkurencyjny. Zdobył aż 1/3 wszystkich głosów!

– Była to wspaniała zabawa i ogromna mobilizacja naszych miłośników i mieszkańców, wspólne promowanie tego cennego obiektu jednoczy mieszkańców – cieszy się Joanna Kardasińska, prezes Zarządu Fundacji na rzecz Zamku Książęcego Niemodlin 1313.

We wrześniu Zamek Niemodlin zajął I miejsce w głosowaniu Top Zamki i Pałace zdobywając 33,3 % głosów.

Niemodliński zamek przyciąga turystów wieloma atrakcjami – podziemnymi tunelami, ukrytymi pomieszczeniami, salami tortur czy komnatą bursztynową. Wokół zamku krążą mroczne legendy, najsłynniejsza to ta o Białej Damie. Zamek można zwiedzać także nocą.

Najpotężniejszy zamek w Polsce

Zamek Książęcy Niemodlin jest jednym z najpotężniejszych zamków w Polsce. Od 2015 roku jest w rękach polskich właścicieli, którzy odkupili go od Włochów, otworzyli go dla zwiedzających i przywracają mu dawną świetność.

Zamek wzniosła w 1313 roku rodzina książęca Bolesława I, aby bronić ziem opolskich. Przed panowaniem Piastów znajdowała się tu Kasztelnia, wcześniej osada zamieszkała przez ludzi z okresu paleolitu.

Zamek był kilkakrotnie niszczony i odbudowywany, dwukrotnie przebudowywany na rezydencję renesansową, później na barokową. Zamek niszczyli husyci w XV wieku, w 1552 roku wybuchł pożar, ucierpiał też w 1643 w czasie wojny trzydziestoletniej.

Kolejnymi właścicielami były niemieckie rody arystokratyczne: Hohenzollern, Logau, Puckler, Promnitz i Praschma.

Po II wojnie światowej zamek był siedzibą Państwowego Urzędu Repatriacyjnego, liceum i szkoły podoficerskiej. Potem przez 10 lat stał opuszczony i niszczał.

www.niemodlinzamek.pl