Belgijska drużyna Lotto Soudal,  powstała w 1985 roku, należy do najlepszych zawodowych grup kolarskich na świecie. Znaczący sukces odnotowała już w 1987 roku, za sprawą obecnego jej menadżera Marco Sergeanta, który wygrał wówczas jeden z etapów „Wielkiej Pętli”, jak się popularnie mówi o Tour de France.
Od tamtej pory zawodnicy Lotto Soudal wielokrotnie stawali na podium na najważniejszych wyścigach kolarskich. W 2017 roku odnotowali łącznie 25 triumfów. Aktualnym liderem zespołu jest Andre Greipel, który ma na swoim koncie m.in. 11 etapowych zwycięstw w Tour de France i 2 zwycięstwa w klasyfikacji generalnej Tour Down Under.

W 2016 roku do Lotto Soudal dołączył Tomasz Marczyński (ur. 6 marca 1984r.), dla którego nawiązanie współpracy z belgijską drużyną było równoznaczne z wejściem do najwyższej kolarskiej ligi. Utalentowany wychowanek klubu Krakus Swoszowice kilkakrotnie zdobył tytuł Mistrza Polski w kolarstwie szosowym, a w ubiegłorocznej edycji Vuelta a España wygrał 2 etapy wyścigu, potwierdzając swoją wysoką formę. W 2017 roku był nominowany do tytułu Sportowiec Roku 83. Plebiscytu „Przeglądu Sportowego”.

Nieformalnie, Tomasz Marczyński określany jest jako „kapitan mentalny” grupy Lotto Soudal. Wpływ na to ma na pewno m.in. jego duże doświadczenie,  pozytywne nastawienie do życia, umiejętność podnoszenia się z porażek. To bardzo mobilizuje ekipę.

W tym roku nasz Mistrz znalazł się w składzie Lotto Soudal na Tour de France – będzie to debiut Tomasza Marczyńskiego w tym największym wyścigu kolarskim na świecie. „Kiedy byłem dzieckiem i zaczynałem swoją przygodę w rowerem, marzyłem aby pewnego dnia wystartować w Tour de France. Dzisiaj po dwudziestu latach ciężkiej pracy, walki, wzlotów i upadków to marzenie się spełnia” – mówi Tomasz Marczyński. Jak zapowiada, da z siebie wszystko.

Fotografia: Facepeeters