W miniony piątek, 24 listopada, odbył się wernisaż IX. edycji wystawy Coming Out prezentującej najlepsze prace dyplomowe studentów warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W tegorocznym konkursie przyznano wiele nagród, z czego nagrodę główną Coming Out 2017 odebrała Magdalena Morawik z Wydziału Sztuki Mediów za pracę „Środkowa szarość”, a wyróżnienie Zofia Nycz z Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną. Prace najzdolniejszych studentów zaprezentowane zostały w Reducie Banku Polskiego.

– Punktem wyjścia mojego projektu jest flaga. Powieszenie połaci materiału na drzewcu odczytywane jest jednoznacznie – jako manifest, czyli komunikat. Stworzony przeze mnie materiał video, nie poddany obróbce czy montażowi, pokazuje pełny okres używania flagi przez człowieka – od momentu pełnej energii do całkowitego wykończenia fizycznego – komentuje Magdalena Morawik, absolwentka Wydziału Sztuki Mediów warszawskiej ASP. – Już na początku studiów usłyszałam, że ASP co roku organizuje wystawę Coming Out – dziś jestem podwójnie dumna z tego, że udało mi się wygrać, bowiem już sam udział w konkursie był dla mnie małą wygraną – dodaje Magda.

Podczas tegorocznego wernisażu przyznano również wyróżnienie, które przypadło Zofii Nycz. Dyplomy odebrali także finaliści Konkursu o Nagrodę Artystyczną Simensa, który wkrótce zostanie rozstrzygnięty. Pozostałe nagrody otrzymali:

 • Nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAiKS – Jana Shostak
 • Złote Dłuto – Damian Szarafin
 • Nagrodę Narodowego  Centrum Kultury – Małgorzata Iwaniuk
 • Nagrodę Redakcji  Teatru Telewizji Polskiej – Aleksandra Starzyńska
 • Nagrodę Firmy Gierretz oraz Nagrodę Polskiego Centrum Międzynarodowej Organizacji Scenografów, Techników i Architektów Teatru – Małgorzata Kluska-Żuber
 • Nagrody Pani Poseł Ewy Tomaszewskiej za najlepszy dyplom malarski
 • I nagroda Robert Jankowski,
 • II nagroda Dorian Wit Karolak
 • III nagroda Agnieszka Kocoń
 • Wyróżnienia: Dominika Nasiadko, Mateusz Bogumił Pawlak, Julia Urszula Słonecka
 • Nagrodę Fundacji Stefana Gierowskiego za dyplom na Wydziale Malarstwa – Yui Akiyama

Coming Out 2017 to wydarzenie promujące sztukę młodych artystów, które już na stałe wpisało się do artystycznego kalendarza stolicy. Podczas wernisażu zaprezentowano 37 prac dyplomowych absolwentów dziewięciu wydziałów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie – malarstwa, rzeźby, grafiki, konserwacji i restauracji dzieł sztuki, architektury wnętrz, wzornictwa, sztuki mediów, scenografii oraz zarządzania kulturą wizualną. Wystawę po raz pierwszy w historii można zwiedzać z aplikacją mobilną, która została zaprojektowana w celu ułatwienia zwiedzającym poruszania się po wystawie.

Wystawę będzie można odwiedzać do 10 grudnia 2017 r. w godzinach 10:00-18:00 (także w weekendy). Wstęp wolny.

Więcej informacji można znaleźć na oficjalnym fanpage’u wydarzenia na Facebooku pod adresem www.facebook.com/asp.coming.out. Wszystkie prace zaprezentowane zostały również na stronie internetowej wystawy pod adresem www.comingout.asp.waw.pl.