Dlaczego gardło bardziej boli przy przełykaniu?

Ból gardła przy przełykaniu może pojawić się bez względu na porę roku.  Jednak w sezonie jesienno – zimowym dużo łatwiej o infekcję, która może skończyć się silnym bólem gardła lub nawet poważną chorobą jak np. grypa czy angina. Deszczowe, wietrzne i chłodne miesiące sprzyjają występowaniu większej liczby zachorowań. O tej porze roku szczególnie jesteśmy narażeni na nieustanne zmiany temperatur. Zimne poranki i wieczory, podróż do pracy, szkoły w klimatyzowanych pojazdach, gdzie temperatura jest dużo wyższa niż na zewnątrz. Z jednej strony jesteśmy skazani na wychłodzenie organizmu, z drugiej zaś ryzykujemy jego przegrzaniem. Przez to jesteśmy bardziej podatni na atak wirusów i bakterii.

Ostre zapalenie gardła – przyczyny i objawy

Wirusowa infekcja to jedna z najbardziej powszechnych przyczyn bólu gardła. Źródłem zakażenia jest najczęściej chory człowiek. Choroba rozprzestrzenia się przez dotyk lub drogą kropelkową. Wystarczy, że ktoś będzie kichał lub kasłał w naszej obecności i choroba gotowa. Podatność na infekcje górnych dróg oddechowych, w tym gardła zwiększa alergia, niedrożność nosa, astma a nawet obturacyjna choroba płuc. Infekcje bakteryjne wywołują najczęściej paciorkowce i niekiedy, inne bakterie jak np. gronkowce.  Zapalenie gardła spowodowane przez bakterie objawia się najczęściej: silnym przekrwieniem gardła i migdałków czasem z towarzyszącymi nalotami na błonie śluzowej, wysoką gorączką, nasilonym bólem przy przełykaniu. Wirusowemu zaś towarzyszy zazwyczaj chrypka, suchy  kaszel i katar.

Leki z apteki

W poszukiwaniu zbawiennego sposobu na ból gardła podczas przełykania, warto sięgnąć po leki dostępne bez recepty. Działają one przeciwbólowo oraz przeciwzapalnie. i Mają za zadanie uśmierzać ból szybko i skutecznie.. Stosowane na samym początku infekcji mogą pomóc ograniczyć jej rozwój. Idealnie w takich sytuacjach sprawdzi się Tantum Verde. To lek bez recepty o udowodnionej skuteczności w walce z bólem gardła. Dostępny w różnej formie oraz smakach. Pastylki, roztwór lub aerozol zaopiekują się chorym gardłem. Łatwa aplikacja zapewnia szybkie i skuteczne dotarcie do zmian zapalnych. Dzięki zawartości benzydaminy, lek skutecznie złagodzi ból czy uczucie dyskomfortu.

Kiedy do lekarza?

Jednak nie zawsze  jesteśmy w stanie uśmierzyć każdy ból gardła.  Zatem kiedy udać się do lekarza?  W szczególności wtedy, gdy bólowi towarzyszy gorączka, wymioty, bóle stawowe, wysypka lub inne objawy, które nas niepokoją. W każdym przypadku dolegliwości utrzymujących się dłużej niż 7 dni  nie wahajmy się skorzystać z pomocy lekarskiej.