W większości przypadków biegunka jest łagodnym i krótkotrwałym stanem. Może być jednak groźna dla zdrowia, z uwagi na ryzyko odwodnienia organizmu. Dolegliwość trwająca do 14 dni to biegunka ostra, a utrzymująca się dłużej – przewlekła. Biegunkę stwierdza się również w przypadku wystąpienia jednego luźnego stolca, w którym zauważyć można krew, śluz lub ropę.

Dzieci w grupie ryzyka

Biegunka u dzieci w wieku 3-10 lat jest dość częstym problemem. Według badań przeprowadzonych na zlecenie marki Tasectan[1] aż 79% dzieci przechodziło ją ostatnio w ciągu minionych 6 miesięcy, a zaledwie 9% dawniej niż rok temu. Rzadko kiedy są to jednorazowe sytuacje. Biegunka trwa zazwyczaj kilka dni, ale w niewielu przypadkach utrzymuje się ponad 5 dób.

Niepokojące objawy u dzieci

U niemowląt i dzieci nieleczona biegunka może bardzo szybko stanowić zagrożenie życia, dlatego należy być wyjątkowo wyczulonym na zmiany w oddawaniu stolca i towarzyszące temu objawy. Wyraźnym objawem odwodnienia jest sucha pieluszka, świadcząca o nieoddawaniu moczu. Zaniepokoić nas mogą również suche śluzówki, skóra, wargi, język pokryty nalotem, zapadnięte gałki oczne lub płacz bez łez. Dziecko ma także wyraźnie wzmożone pragnienie i pije łapczywie. Przyspieszona jest czynność serca. Jeśli pojawi się gorączka powyżej 39ᵒC, nadmierna senność, apatia, niechęć do zabawy i drażliwość należy udać się do lekarza. Wyjątkowo niepokojącym objawem jest krew w stolcu lub stolce o bardzo ciemnym zabarwieniu.

Niebezpieczne odwodnienie

Największymi zagrożeniami, które towarzyszą tej chorobie, są utrata wody oraz zaburzenia gospodarki elektrolitowej. W szczególności u dzieci biegunka szybko doprowadza do niebezpiecznego dla małego organizmu odwodnienia. Dlatego aby nie dopuścić do niekorzystnych efektów biegunki, podstawą jest odpowiednie nawadnianie organizmu. Od początku pojawienia się dolegliwości należy zadbać o to, by dziecko przyjmowało doustne płyny elektrolitowe lub piło wodę mineralną, herbatę albo napoje ziołowe.

Należy działać szybko i skutecznie

W przypadku pojawienia się pierwszych symptomów biegunki należy skonsultować się z lekarzem. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku niemowląt, dzieci i osób starszych, u których choroba może bardzo szybko doprowadzić do odwodnienia. Niezależnie jednak od wizyty u specjalisty warto jak najszybciej podjąć kroki zaradcze, przede wszystkim podawać doustne płyny nawadniające, zawierające elektrolity i glukozę, a także zastosować środek na biegunkę, który łagodzi objawy takie jak: uczucie napięcia brzucha i częste wypróżnianie. Przykładem preparatu przeciwdziałającego biegunce u dorosłych, dzieci i niemowląt jest Tasectan, który posiada unikalny, potrójny mechanizm działania – „NEO”. Zawarte w preparacie substancje neutralizują białka odpowiedzialne za powstawanie stanu zapalnego, eliminują toksyny i patogeny, a także ochraniają śluzówkę jelit przez tworzenie na niej specjalnej powłoki. Tasectan można stosować u niemowląt i małych dzieci ponieważ nie wchłania się z przewodu pokarmowego, nie wpływa na motorykę jelit i nie powoduje zaparć. Preparat przywraca naturalne funkcjonowanie przewodu pokarmowego, dzięki czemu skraca czas trwania biegunki.

[1] Badanie ilościowe realizowane techniką CAWI wśród matek dzieci w wieku 3-10 lat. Badanie zrealizowane przez agencję badawczą Zymetria na zlecenie Valeant Sp. z o.o., dystrybutora marki Tasectan.